lauantaina, tammikuuta 03, 2009

Huh, huh !!


Olen kasannut lankavarastoni kaikista komeroista, koreista ja vaatehuoneesta ja muualtakin entiseen työhuoneeseen ja osa on kuvassa näkyvissä ja osa löytynee vielä tämän päivän aikana. Pakkaan ne sitten laatikoihin ja vien varastoon suurimmaksi osaksi remontin ajaksi. Yritän saada jonkinlaista kuvaa lankamäärästäni, mutta vähän hirvittää... osa on jo arvioitu ja onneksi on aloittamattomia keriä/vyyhtejä. Määrä on aika iso luulisin, vaikkakin tässä eivät ole kovin tiiviisti pakattuna.

Eli jos haluat arvuutella, miten paljon lankaa on ollut Iso Gnun huushollissa kätkeytyneenä, niin laita kommenttia. Palkintona on lankaa kuinka ollakaan... laita kommenttiisi jotain vinkkiä lempiväristä/-langoista.


38 kommenttia:

  1. Vau mitä pinoja!!!
    Mä arvelen että 57.9kg.
    =))

    VastaaPoista
  2. Jopa on lankaa sinullakin! :-)

    Arvaukseni 66 kiloa ja lempivärit lämpimät.

    VastaaPoista
  3. Lankaa on :D Arvataan vaikka, että 42 kg
    Lempivärejäni: punainen, vihreä, ruskea, turkoosi

    VastaaPoista
  4. Eh, pitäsköhän omakin vuosi aloittaa lankainventaarilla? :o

    Jospa sulla on 76,3 kg lankaa. Itse pidän luonnonkuituisista langoista ja maanläheisissä väreissä :) Varsinkin alpakka on <3

    VastaaPoista
  5. arvaan että lankaa on 60.5kg
    Lempivärejä ovat ruskea,vihreä,poltettu oranssi ja vanha roosa.Pidän luonnonkuituisista ja ohuista sukkalangoista.

    VastaaPoista
  6. Varovainen arvioni olisi 23kg 475 g. Luonnonkuidut, luonnonvärit...

    VastaaPoista
  7. 37, 5 kg. Hih! :)

    Teija

    VastaaPoista
  8. Arvaan että 40,5 kg. Lempivärejä lämpimät punaiset (muttei pinkit), ruskeat ja tummat turkoosit.

    VastaaPoista
  9. Kamalan suuria määriä on arvailtu, mutta uskoisin että 27 kg...
    Ohuet langat miellyttävät minua enemmän, värillä ei niin väliä!

    VastaaPoista
  10. Arvelisin lankaa löytyvän 22,1kg.
    Mieluista lankaa olisi perus villalangat, ei mitään ihmeellisyyksiä. 2,5-4 puikoilla neulottavaa. Väreillä ei niin väliä. Hahtuva on nyt in. :)

    VastaaPoista
  11. Ihan hatusta heitettynä 55,7kg. Inhokkilistalla vaaleanpunainen ja monet pastellit, muutoin aikalailla kaikkivärinen.

    pimaraja at gmail piste com

    VastaaPoista
  12. 52 kg. Superwash-lankaa, kiitos, jos villaa, ja mielellään villaa. Väri saa olla ihan mikä vaan.

    VastaaPoista
  13. Arvaisin 38,5 kiloa.
    Melkein olen kateellinen, mulla on niiiin vähän ittellä lankaa, tosin nekään ei meinaa mahtua kaappeihin, mut syynä on tietysti se, että kaappeja on liian vähän...
    Minä neulon laidasta laitaan lankoja, tällä hetkellä kyllä huopuvat langat on ostoslistalla ja väritkin menee kaikki.

    VastaaPoista
  14. Mikä kasa :o Teen villin veikkauksen 56 kg puolesta.

    Itse tykkään kirkkaista ja luonnon värisistä. :)

    VastaaPoista
  15. On tuossa aika paljon, itsellä oli 15 kiloa ja tuossa on enemmään. Hmh, hmh, sanonpa vaikka 33.5 kiloa. Villalangoista pidän, puikot maks. 4 mm, rauhalliset värit.

    VastaaPoista
  16. Huh-huijakkaa, hengästyttää pelkkä valokuva.
    Arvaukseni voisi olla vaikka 28kg. Suosikkivärejä vihreä, ruskea ja lila, ja villaahan sen olla pitää :)

    VastaaPoista
  17. 48 kiloa.

    Pidän monenlaisista langoista. Ehkä efektilangat on se pahin kammotus. Lilat sävyt tuntuvat kiehtovan nykyisin eniten, mutta pidän kyllä kaikista väreistä.

    VastaaPoista
  18. Mä vetäisen sitten kunnolla ylös, kun muut eivät uskalla. 86 kg! Uskon nimittäin, että löydät vielä jostain komerosta kunnon jemman, jonka olet totaalisesti unohtanut. ;D

    Tykkään luonnonkuiduista, kammoan muovia ja efektilankoja. Väreistä rakkaimmat ovat violetti, vihreä ja turkoosi. Alpakka on ihq.

    VastaaPoista
  19. Minun arvaukseni on 35,7 kg. Olen aika kaikkiruokainen värien suhteen, mutta punainen on kyllä ykkössuosikki.

    t. Lankahamsteri

    lankahamsteri ät gmail piste com

    VastaaPoista
  20. Veikkaisin, että 38,8 kg. Ja minulle käy tällä hetkellä kaikki värit.

    VastaaPoista
  21. Kyllä noita aika paljon näyttäisi sinullekin kertyneen. =D En taida itse uskaltaa omia varastojani lähtä levittelemään tai laskeskelemaan, mutta veikkaisin varastoistasi löytyvän 48,5 kg lankaa. =)

    Omia lempivärejäni ovat vaaleanpunainen ja muut punaisen sävyt, ruskeat ja muut luonnon läheiset murretut värit.

    VastaaPoista
  22. Minä taidan jatkossakin päästä langoistasi osingoille ilman arvontojakin, mutta kyllähän nyt veikkaus pitää jättää...

    76 kiloa!

    VastaaPoista
  23. Olen vertaillut kuvassa näkyvää aarrekasaa siihen miltä oma kasani näyttäisi, jos sen noin läjäisi ja huolellisten laskelmien jälkeen arvioin lankaa löytyvän 85 kg.

    Lukuunottamatta keltaista ja oranssia kaikki värit käy.

    VastaaPoista
  24. Jaa, sanottaisiinko että lankaa on paljon eli monta kg.

    Luonnonväreistä ja punaisesta tykkään :)

    VastaaPoista
  25. Paljon näkyy lankaa olevan, arvaisinko että 36,25 kg. Lempivärejäni ovat punainen kaikissa sävyissään ja oranssi.

    VastaaPoista
  26. Paljon on minullakin lankoja, sinulla vielä enemmän. Oliskohan vaikka 51kg? Olen kaikkiruokainen lankojen suhteen.

    VastaaPoista
  27. Veikkaisin 70 kiloa. Joka tapauksesa paaaaljon enemmän kuin minulla.

    Lempivärejä ovat sininen, vihreä ja turkoosi ja ole mieltynyt varsinkin ohuisiin sukkalankoihin.

    VastaaPoista
  28. Enpä taidat uskaltaa arvata. Mutta kävin kirjoittamassa ystäväkirjaasi.

    VastaaPoista
  29. Jos heittäisin tähän oman painoni, 54,2 kg... Kaikki ei-kovin-tekokuituiset langat ovat kivoja, erityisesti vihreät ja siniset.

    VastaaPoista
  30. Oi mikä lankojen aarreaitta! :) Olisiko 30kg? Vuosikertalangat olisivat ihania, esim. vaikka 7-veljestä väreissä jota kaupasta ei enää saa. Kaikki sukkalangat kyllä kelpaavat.

    VastaaPoista
  31. Arvaan, että 48kg lankaa.

    Kaikki muut paitsi neonvärit käy langoissa mulle eikä langalla muutenkaan ole väliä.

    VastaaPoista
  32. 42 098 grammaa siinä köllii vieri vieressä.

    Tyksin vaikka mistä, esim just nyt miellyttää ruskeat. Sininen on inhokki.

    VastaaPoista
  33. 32,5 kg arvelisin. Minun lempivärejä on lämpimät vihreät, ruskeat, punaiset, oranssit, keltaiset.

    VastaaPoista
  34. Ei kai pitäsisi, mutta arvaan lankaa olevan melko tarkkaan 69,6 kg.
    Lempiväri, no liila ja murretut sävyt. Liukuvärjätyt kiinnostaa tällä hetkellä kovasti, muttei pätkä rääkätyt. - Megi -

    VastaaPoista
  35. Sitähän on selvästi 42 kiloa, sanoo nainen, jok apitää luonnokuiduista ja murretuista väreistä.

    VastaaPoista
  36. 53,6 kg on meedion ilmoittama luku, epäilyksittä. Murretut ja luonnonläheiset värit ovat suosikkeja.

    VastaaPoista