Oltiin juhannus Hesassa. Autoja tuli vastaan koko matkan jonona perjantaina, kun mentiin Hesaan. Maanantaina tultiin Mikkelin kautta kotiin ja samanlaista autojonoa taas oli vastassa. Käytiin juhlimassa 50-v. Tuntuu kummalta, kun seuraava ikäluokka täyttää jo ihan "kunnon" iän. Siis olen vanha tai kunnolla ikääntynyt.
Eilen illalla kiersin pihaamme. Selkäkipuni näkyy hyvin kukkapenkeissä. Nokkoset koristavat hyvin pioneja. Lähetin kuvia pihasta jälkikasvulle ja tänään mies kävi kitkemässä kukkapenkkejä. Tarkoitukseni ei kyllä ollut tämä, mutta ei se oikeasti haittaakaan, että nokkoset on kompostissa.
Äidin pionin kanssa viihtyvät peltokortteet ja voikukatkin. Tuo penkki on kyllä sekalainen kukkienkin osalta. On päivänliljaa, hortensiaa, leimukukkaa, keltatyräkkiä, talviota, kuunliljaa ainakin.
Naapuri toivotti näin juhannuksena ohikulkijoille mukavaa kesää. Samaa toivotan teille.



.jpg)
3 kommenttia:
Omat lapset saa meidät kohta iässä kiinni. Minunkin poika jo 46-vuotias jabtytär 40 onneksi itse ei vanhene ollenkaan.
Ihania lankoja olet ostanut. Lankoja ei ole koskaan liikaa
Neuloja tarvitsee lankaa ja minkä sille voi jos Lankamaailma tunkee myymälänsä pahaa aavistamattoman turistin eteen.
Festareille en tänäkään vuonna tule. Nauti tunnelmasta ja osta lankaa jos mieli tekee. Mitä sitä itseltään kieltämään. Jos ne jää kaappiin seisomaan niin mitäs siitä. Hyvää kesää!
Lähetä kommentti