torstaina, huhtikuuta 24, 2025

Lankalauantain ostoksia

Lankalauantaina käväistiin kuopuksen ja lapsenlapsen kanssa Toivolan pihalla ja Titityyssä. Pihalla siliteltiin lampaita ja makasiineissa koiriakin. Ostokseni kohdistuivat Eldur Yarnsin lankoihin. Heillä oli pop up Titityyssä. Fingering-vahvuisia sukkalankoja tuli kotiin 240 g. Vasemmalta oikealle: villasukkalanka Raanu Sampo ja loput BFL-lankaa Karhunhalaus, Aurinkotuuli, Ruskea ja Kehäkukka.

 
Toinen ostos oli sukkabloggerit kokoa 37-39 ja toinen 42-44.


Paljon on neulottu ja seuraavassa postauksessa valmiita. Mutta nyt jo yksi valmis eli pikkuhuivi "vahtikoirallemme". Edellinen huivi joutui taas oravan käsittelyyn ja riekaleet pääsi roskikseen. Lankaa kului 45 g. Langat on raitasukkalankojen loppuja.


 

10 kommenttia:

Maarit kirjoitti...

Ihania lankaostoksia ja tykkään itsekin noista sukkaplokeista.

KristiinaS kirjoitti...

Kauniit ostokset! Ja nuo blokkerit on kivat. MIssä kohdassa siellä Toivolan pihapiirissä se uusi hostelli on?

Iso Gnu kirjoitti...

Kiitos! Olen itsekin tyytyväinen ja yhdet langat oli pakko kokeilla heti sukkiin. Sukkiin nämä kaikki tulevat.
Hotelli on rakennettu (2-kerroksinen kai, jos muistan oikein) Vanhan pppilan tontille eli samaan kortteliin kuinToivolan piha.Kellarin puoleisella nurkalla on yhteys ja todennäköisesti avataankin oikoreitti. Huvila nykyisillä kulkureiteillä on Teeleidin takapihalla.

Iso Gnu kirjoitti...

siis hotelli eikä huvila.

Iso Gnu kirjoitti...

Kiitos! Bloggereista ajattelin sukkien kuivuvan paremppin kuin puisilla/vaneria/levyä ovatkin.

Kutookutoo kirjoitti...

Olipa kivoja löytöjä! Hauskaa että Boris saa uuden huivin :)

Olifantti kirjoitti...

Kauniita lankoja.

Iso Gnu kirjoitti...

Kiitos! Näin on.

KristiinaS kirjoitti...

Kiitos hotellin paikkatiedosta, nyt on selvempi käsitys miten se istuu kortteliin.

Iso Gnu kirjoitti...

😊